Az Gören Çocuklar İçin Danışmanlık

Az Gören Çocuklar İçin Danışmanlık

Kategori:
Danışmanlık Bilgisi

Az Gören Çocuklar İçin Eğitim ve Danışmanlık Hizmetimiz
Günümüzde erken doğum oranları geçmişe nazaran beş kat artmıştır. Erken doğumlarda az gören yeni doğan ile daha sık karşılaşılabilmektedir. Ve araştırmalara göre görme engelli insanların yüzde doksanı mutlaka az da olsa görme kalıntısı olan insanlardan oluşmaktadır. Bu çocukların az görme yetisi ebeveynler tarafından fark edilememektedir. Az gören çocuklara verilecek teknolojik ekipman desteği ile günlük yaşamlarını, meslek hayatlarını ve eğitimlerini diğer akranları ile birlikte sorunsuz şekilde sürdürebilmeleri sağlanabilmektedir. Burada önemli husus ne kadar görebildiğinden çok, görme yetisini ne kadar işlevsel kullanabilmesidir. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 300 milyonu aşkın görme engelli bulunmaktadır ve bunun sadece 30 milyonu hiç görmeyen insanlardan oluşmaktadır. Geri kalan 270 milyon insanın az da olsa bir görme kalıntısı olduğu uzmanlar tarafından ileri sürülmektedir. Yüzyılı aşkın bir süredir dünyanın gelişmiş ülkelerinde az gören eğitimi resmi olarak devlet okullarında verilmektedir. Bu eğitim modeli çocuğun dünyaya gelmesi ile başlayıp çocuğun meslek hayatına başlamasına kadar devam eden bir süreçtir. Özellikle 0-6 yaş aralığında verilen az gören eğitimi ile çocuğun mevcut olan fakat fark edilemeyen görme kalıntısını ortaya çıkarıp çocukların bu yeteneklerini işlevsel olarak kullanması sağlanabilmektedir. Teknolojinin de yardımıyla çocuklar çok az olan görme yetileri ile günlük hayatlarını ve eğitim hayatlarını rahatlıkla devam ettirebilir, akranları ile beraber okula gidip kabartma yazı kullanmadan normal yazı ile okuyup yazabilir. Önemli olan ne kadar gördüğünüz değil görmeyi ne kadar kullanabildiğinizdir. Az gören eğitiminde sadece işlevsel görme becerileri değil aynı zamanda diğer duyu organlarına geliştirici müzik eğitimi, spor eğitimi ve duyu bütünleme eğitimi de birlikte verilmektedir.
Öğrenen Aile Danışmanlık Merkezi olarak az gören çocuklara eğitim hayatları boyunca danışmalık hizmeti verilecektir. Aileler için 0-3 yaş arası evde yapılacak çalışmalar ile danışmanlık desteği sağlanacaktır. 3-6 yaş ile ilgili okul öncesi ve kreş hizmet desteği, 6 yaş anaokulu destek eğitimi ilgili öğretmenler ile koordine şekilde sürdürülecektir. İlkokulda sınıf eğitimi desteği, ortaokulda branş dersleri müzik eğitimi, spor eğitimi ve resim eğitimi desteği, Lisede meslek eğitimi, meslek yönlendirme ve (EKPSS) engelli kamu personeli sınavına çalışma desteği, üniversite öncesi çocuğun özel durumuna göre meslek seçimi ve mesleğe yönlendirme, istekleri doğrultusunda okul belirleme desteği ile ilgili okula gönderme desteği verilecektir. Üniversite eğitiminde de destek olunacaktır. Bu danışmanlıklar verilirken, aynı zamanda teknolojik destek hizmeti de sunulacaktır.
Bu süreçlerin takibini online uzaktan danışmanlık hizmeti şeklinde yapmak da mümkündür. Ebeveynlere ve çocuklara günlük özel çalışmalar verilecek ve gün gün online takipler yapılacaktır. Öncelikle çocuk küçükse 3 ay boyunca çocuğu uzaktan izleyip aileye etkinlik verilecektir. Danışmanlık eğitimleri belli bir aşamaya geldikten sonra aile ile mutlaka yüz yüze bir kere görüşmeler planlanacaktır. Daha sonra 6 aylık yıllık eğitim programları yapıp uzaktan eğitime devam edilecektir. Aile verilen ödevi çocukla birlikte günlük olarak çalışacaktır. Aileler yaptığı etkinliklerin kısa videolarını danışmana gönderecektir. Bu videolar değerlendirilerek yapılan hatalar eksikler danışman tarafından tespit edilip düzeltmeler yapılacak ve süreç danışman tarafından bu şekilde yönetilecektir.
Öğrenen Aile Danışmanlık Merkezi bünyesinde bulunan uzmanlarımız bu konuda ebeveynlere ve çocuklara danışmanlık hizmeti verecektir. Bu sayede az gören çocukların görme oranlarını artırarak hayatlarını kimseye bağımlı olmadan konforlu bir şekilde sürdürebilmelerine katkı sağlayacaklardır. Bu konudaki başarılı örnekleri öğrenmek ve daha detaylı bilgi almak için lütfen uzmanlarımızla görüşünüz.