Hatice Akyol

Hatice Akyol
Dil ve Konuşma Bozuklukları Danışmanı

Mail: haticeakyol@ogrenenaile.com.tr

 

Akyol, Özel Eğitim alanındaki çalışmalarına 1973 yılında Gaziantep Körler Okulunda başladı. İstanbul Sağırlar okulunda açılan, “Körlerin Eğitimi” kursuna katılarak belge aldı. 13 yıl görme engelli çocuklara öğretmenlik yaptı. İşitme engelli öğrencilere yaptığı başarılı hizmetlerden ötürü on adet başarı ve takdir belgesi, iki defa da kıdem ilerlemesi ödülü aldı.
İşitme engellilerin kullanmış olduğu 4000 dolayındaki işaret dilini kullanarak 1988 yılından bu yana mahkeme, noter, TV ve STK’larda çevirmenlik ve bilirkişilik görevlerinde bulundu. İşitme engelli kadınlara işaret dilini kullanarak okuma yazma kursu açtı. 1998 yıllında Fatih İşitme Engelliler Okulundan emekli oldu.
Son yıllarda yaşadığımız teknoloji bağımlılığı ve sosyal medya alışkanlıkları nedeniyle çocuklarda yaygın olarak görülen konuşma güçlüğü sorunlarına yönelik olarak çocuklara ve ebeveynlere eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Kekemelik gibi konuşma güçlüklerinin iyileştirilmesinde uzmandır.
Evli ve iki çocuk annesi olan Akyol İstanbul’da yaşamaktadır.

Danışmanlıklar
Özel Eğitim Danışmanlığı
Bireysel özellikleri ve eğitim ihtiyaçları açısından bazı çocuklar akranlarından farklı olabilir. Bu tür çocukların eğitimine “özel eğitim” adı verilir ve bu eğitimler özel olarak eğitim almış olan eğitimciler tarafından yapılır.
İncele
Özel Eğitim Danışmanlığı
Dil ve Konuşma Bozukluğu
Günümüzde çekirdek aile yapısının yaygınlaşması çocukların geniş aile yapısında olduğu gibi çok sayıda yetişkinle iletişim kurmasına imkân vermemektedir. Ayrıca ebeveynlerin çalışması da çocukların bakıcılar tarafından yetiştirilmesi ve az sayıda yetişkin ile iletişim kurmasında neden olmaktadır.
İncele
Dil ve Konuşma Bozukluğu